Whilst on the road it is easy to walk down the aisles at Coles/Woolworths Supermarket stores and get tempted by specials or just get carried away in general. There are few things harder than walking past the confectionary aisle with the Lindt chocolate bars staring you in the face.

Read More…

Prioritising expenses, especially food choices, can save you a lot of money each week. Cheap meals don’t have to mean that they are tasteless or unenjoyable (we intend to share some killer delicious and damn affordable recipes with you guys), but they definitely bring down your average monthly costs.

Finding affordable ingredients to make cheaper meals has definitely been a learning curve for us. Previously our breakfast consisted of a bowl of granola with yoghurt, delicious but expensive (I think we calculated that we were spending about $2 each per breakfast -so about $14 a week.) Our morning ritual is now spent eating a large bowl of porridge with banana and brown sugar, sometimes mixing it up by adding some coconut, apple or chocolate! This delicious brekkie only costs us $0.40 each every day or $2.8 a week – thats more like it! Our choice of milk also saves us money as we buy full cream and water it down. (Its exactly the same as drinking lite or skim milk) Having half milk and half water not only tastes the same as equally priced lite milk, it saves us spending double the cost.

Prioritising expenses, especially food choices, can save you a lot of money each week. Cheap meals don’t have to mean that they are tasteless or unenjoyable (we intend to share some killer delicious and damn affordable recipes with you guys), but they definitely bring down your average monthly costs.

Finding affordable ingredients to make cheaper meals has definitely been a learning curve for us. Previously our breakfast consisted of a bowl of granola with yoghurt, delicious but expensive (I think we calculated that we were spending about $2 each per breakfast -so about $14 a week.) Our morning ritual is now spent eating a large bowl of porridge with banana and brown sugar, sometimes mixing it up by adding some coconut, apple or chocolate! This delicious brekkie only costs us $0.40 each every day or $2.8 a week – thats more like it! Our choice of milk also saves us money as we buy full cream and water it down. (Its exactly the same as drinking lite or skim milk) Having half milk and half water not only tastes the same as equally priced lite milk, it saves us spending double the cost.